چرخ خیاطی, چرخ خیاطی صنعتی

انواع چرخ خیاطی صنعتی

انواع چرخ خیاطی صنعتی

چرخ‌های صنعتی برای دوخت و دوز در ابعاد زیاد هستند که هر یک دارای ویژگی‌های خاص می‌باشند و تنها می‌توانند یک کار را انجام دهند برخلاف چرخ‌های خانگی که یک چرخ چندین قابلیت دارد چرخ صنعتی تنها دارای یک قابلیت است. چرخ‌های بسیاری وجود دارند که بنابر نوع استفاده می‌توان آنها را انتخاب نمود. اما نیاز است یکسری از ویژگی‌های چرخ خوب را بشناسید تا بتوانید دقیقاً چرخی که مد نظرتان است را خریداری نمائید. در این قسمت به معرفی انواع چرخ خیاطی صنعتی می پردازیم و از مراحل تولید و طراحی آنان و کاربرد آنها در زمینه تولید پوشاک نیز مطلع میشویم.

 

چرخ های صنعتی:

چرخ خیاطی های صنعتی به صورت تخصصی برای فعالیت های مختلف طراحی شده اند و مورد استفاده قرار میگیرند زیرا باید توانایی انجام کار در کارگاه ها و تولیدی های بزرگ به صورت سری و انبوه و با سرعت زیاد را پشتیبانی کنند و هر نوع چرخ خیاطی برای کاری طراحی شده است که در این قسمت انواع آن را نام می بریم:

راسته دوز، سر دوز ، میان ، سرکیسه دوز ، نواردوز ، دکمه دوز ، مادگی ، جا دکمه دوز ، کمر کش ، آستین دوز ، نما دوز ، کش دوز

این گروه چرخ ها برای تولید محصولاتی چون : تولیدی های پوشاک برای دوخت روکش مبل ها ، روکش صندلی اتومبیل ، کیف ، کفش ، چرم دوزی ها و ضخیم دوزی و غیره به کار می روند.

 

این چرخ خیاطی ها طوری طراحی شده اند که بتوانند به صورت شبانه روزی کار کنند و بدون وقفه دوخت های بسیار محکم ایجاد کنند.

 

در این قسمت به این میپردازیم که چرا در ساخت چرخ های خیاطی صنعتی برای هر نوع دوخت یک چرخ مخصوص ساخته اند :

1.چون برای کارگاه تولیدی است و هر نفر دوزنده باید با تخصص یک کار را انجام دهد (همان فرایند سری کاری)

2. مکانیزم های به کار رفته برای یک نوع دوخت ساده، خرابی کمتر اتفاق می افتد.

3. اگر در کارگاه یک چرخ خراب شود خط تولید متوقف نمی شود بلکه همان ایستگاه متوقف می گردد و با اندکی هزینه رفع اشکال می شود
معروفترین برندهای چرخهای صنعتی راسته دوز  معمولا (ژوکی) و (برادر) چرخهای مطرح دنیا هستند اما برندهای که در بازار ایران و در کارگاههای تولیدی پوشاک و غیره استفاده میشود از نوع (جک) و (زوجی) هستند و علت استفاده این مدل چرخها در ایران هم بخاطر پایین تر بودن قیمت آن نسبت به چرخهای برادر و ژوکی میباشد ، در انواع مدلهای دینام بزرگ و موتور سرخود و دیجیتالی وجود دارد . بخاطر صدای کم و مصرف برق کم قابل توجه خیلی از دوزندگان نیز میباشد.

حتما بخوانید!!
8 ابزار خیاطی که احتمالاً نمی دانید به آن ها برای خیاطی نیاز دارید

 

انواع چرخ خیاطی صنعتی

همانطور که گفته شد، چرخ‌های صنعتی برای استفاده در کارگاه‌ها و کارخانه تولید می‌شوند و به دلیل اینکه باید دوخت و دوزهای کاملا حرفه‌ای انجام دهند، قطعات و موتور آنها بسیار محکم و بادوام هستند.

از انواع چرخ‌ خیاطی صنعتی می‌توان به چهار مورد اصلی آن اشاره کرد:

 

چرخ خیاطی بدون دسته (Off-the-arm)

این نوع چرخ ، چندان رایج نیست و موقع دوخت ، پارچه باید در امتداد محور ستون افقی قرار گیرد. این چرخ برای دوخت‌ و دوز آستین‌ها و سرشانه‌های بدون درز مناسب است.

 

انواع چرخ خیاطی صنعتی

 

چرخ خیاطی دارای صفحه کار تخت (Flat-bed)

این نوع چرخ خیاطی دارای میل‌سوزن بلند و بسیار شبیه نوع استفاده شده در چرخ‌های خیاطی خانگی است. از این نوع چرخ در کارگاه‌های خیاطی برای دوختن دو تکه پارچه مسطح و دیگر کارهای آسان‌ استفاده می‌شود.

 

چرخ خیاطی دارای صفحه کار استوانه‌ای (Cylinder Bed)

صفحه کار این چرخ به شکل استوانه است. آنها مجهز به استوانه‌ای باریک و افقی هستند و پارچه، هنگام دوخت، دور آن قرار می‌گیرد. قطر این استوانه در چرخ‌های مختلف معمولا فرق می‌کند و از ۵ تا ۱۶ سانتی‌متر متغیر است. از این نوع چرخ‌های خیاطی برای دوخت کفش هم استفاده می‌شود.

انواع چرخ خیاطی صنعتی

چرخ خیاطی Post-bed

این نوع چرخ خیاطی صنعتی درون یک میز قرار می‌گیرد که یک موتور خارجی و بسیار مجهز در زیر میز قرار می‌گیرد و در واقع همان موتور چرخ خیاطی می‌باشد. این چرخ‌ها دارای ستونی عمودی هستند که روی صفحه کار تخت چرخ قرار دارد و طول آن از ۱۰ تا ۴۵ سانتی متر متغیر است. ماسوره‌، ماکو و پارچه پیش‌بر این چرخ درون این ستون عمودی قرار داد. از این نوع چرخ معمولاً برای متصل کردن علائم و نشانه‌ها روی لباس‌ها، دوخت چکمه و دستکش استفاده می‌شود.

حتما بخوانید!!
چرخ خیاطی دستی و خانگی

 

انواع چرخ خیاطی صنعتی

 

چرخ های صنعتی سر دوز:

چرخ های صنعتی سر دوز یکی از انواع چرخ خیاطی صنعتی است که در تولیدات انبوه کارایی دارد. روش کار این نوع چرخ ها به این صورت است علاوه بر دوخت به طور هم زمان برش میدهد و میتوان نوع دوخت را نیز به صورت دوخت زیگزاگ و یا دوخت زنجیره ای انجام داد و لبه ی پارچه به طور کامل با نخ پوشانده می شود.
وقتی پارچه برش می شود در لبه های آن نخ های تار یا پود از پارچه جدا می شود و این روند ممکن است در دراز مدت ادامه پیدا کرده و به دوخت برسد و باعث جدا شدن دوخت گردد و یا لبه بریده شده زیبایی خود را از دست بدهد که در فرایند تولید لباس بعد از دوخت دو لبه برش خورده توسط چرخ سر دوز دولبه را به صورت توری بافت به هم می دوزند که هم زیبایی ظاهری را حفظ کند و هم از خارج شدن تار یا پود پارچه جلوگیری کند و استحکام بیشتر به دوخت بدهد. چرخ های سر روز تکمیل کننده دوخت هستند و با 3 یا 4 و یا 5 نخ کار میکنند .
برندهای معروف چرخهای سردوز (ژوکی ، برادر ، جک ، زوجی) هستند . ولی برندهای جک و زوجی طرفداران بیشتری دارند زیرا قیمت آنها نسبت به ژوکی و برادر کمتر و مقرون به صرفه تر است.
چرخهای سردوز خانگی نسبت به صنعتی ضعیف تر هستند و نمی شود ظرفیت کار با حجم بالا را از این چرخها انتظار داشت. اما برای مصرف خانگی بسیار عالی است و تنوع کاری این چرخ نسبت به صنعتی بالاست. علاوه بر سردوزی می توان کارهایی مثل نواردوزی ، کش دوزی ، پولک دوزی ، مروارید دوزی را انجام داد .
چرخهای سردوز صنعتی چون فقط یک کار سردوزی را انجام میدهند از استقامت بسیار بالایی برخوردار هستند و جوابگوی ساعات کاری بالا را دارند. سرعت این نوع چرخ ها بسیار بالا است و از ۱۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دور در دقیقه متغیر است.

حتما بخوانید!!
بهترین مارک چرخ خیاطی

از جمله آنها می توان چرخ سردوز خانگی (نیولایف کاچیران، ژانومه و مارشال ) را نام برد.

 

سردوز صنعتی 5 نخ

 

ویژگی‌های چرخ خیاطی خوب

اگر می‌خواهید چرخ خیاطی خوبی را انتخاب کنید به موارد زیر پیش از خرید چرخ خیاطی دقت کنید؛

  1. در هنگام خرید چرخ خیاطی هدف خود را از خرید مشخص کنید و دقیقا بدانید چه میخواهید تا سردرگم نشوید.
  2. چرخ خیاطی مناسب باید قابلیت دوخت انواع پارچه‌های ضخیم را داشته باشد. در این حالت به هیچ وجه نیازی نیست که چرخ خیاطی فشار بیش از حد برای دوخت و دوز وارد شود زیرا چرخ به صورت تخصصی توانایی دوخت چنین پارچه‌هایی را دارد.
  3. از جمله موارد مهمی که باید به آن دقت نمائید این است که به نمایندگی و ضمانت چرخ خیاطی توجه کنید. چرخ خیاطی خوب و با کیفیت دارای نمایندگی‌های متعددی است و خدمات پس از فروش مناسبی را به شما ارائه می‌دهد. قبل از خرید حتماً اطمینان حاصل نمائید که ازفروشگاه‌های اصلی خرید می‌کنید.
  4. سبک بودن چرخ خیاطی نیز از جمله عوامل دیگر است که برای حمل و جا به جایی آسان‌تر مهم است.
  5. چرخ خیاطی باید صدای کمی داشته باشد خصوصاً چرخ خیاطی خانگی، زیرا اگر قرار باشد به صورت حرفه ای با چرخ خیاطی کار کنید بهتر است صدای چرخ کم باشد تا باعث آزار شما نشود زیرا در دراز مدت می‌تواند آزار دهنده نیز باشد.
  6. جنس بدنه چرخ خیاطی باید استحکام بالایی داشته باشد تا به سادگی دچار ترک و شکستگی نشود.
  7. بهتر است چرخ خیاطی دارای قابلیت‌های متعددی باشد زیرا می‌تواند زمان و مدت کار را کاهش دهد. در حال حاضر چرخ خیاطی‌ها به روز شده اند و دارای برنامه‌های دوخت و دوز و قابلیت‌های زیادی هستند که می‌توانند کارهای خیاطی را سریع‌تر انجام دهند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *