چرخ خیاطی

چرخ خیاطی خانگی و چرخ خیاطی صنعتی دارای چه تفاوت هایی می باشند؟

چرخ خیاطی صنعتی

 

تفاوت در انواع دوخت


خانگی


ساده‌ ترین و حتی قدیمی ترین چرخ خیاطی های خانگی دارای چند نوع دوخت هستند و چرخ‌ های خانگی حرفه‌‌ای به حدود ۲۰ تا ۱۰۰ نوع دوخت مجهز می باشند.


صنعتی


چرخ های صنعتی معمولا فقط یک نوع دوخت دارند و به طور ویژه برای انجام یک کار طراحی شده اند که زیر مجموعه ی خیاطی و دوخت و دوز می باشند.تفاوت چرخ ها در کیفیت دوخت


خانگی

دوخت لباس با چرخ های خانگی به ظرافت و زیبایی و تمیزی چرخ های صنعتی نیست و همچنین با چرخ خانگی نمی توان پارچه و نخ را به خوبی دوخت و در نتیجه دوخت با چرخ خیاطی خانگی کیفیت بالایی ندارد.

 
صنعتی


کیفیت دوخت لباس با استفاده از چرخ ‌های صنعتی عالی است و کار بسیار تمیز و دقیق انجام می شود.مقایسه سرعت دوخت


خانگی


چرخ خیاطی های خانگی نسبت به چرخ خیاطی های صنعتی سرعت زیادی ندارند اما می توان برای کارهای ساده و تعمیرات لباس و دوخت یک لباس در خانه از آن استفاده کرد.


صنعتی

چرخ ‌های صنعتی برای دوخت لباس در تعداد و ابعاد زیاد تولید شده اند که دارای سرعت بسیار زیادی می باشند تا بتوان کار دوخت و دوز را سریع انجام داد. بیشتر در کارگاه های تولید پوشاک که حجم کار بالا است و به صورت سفارشی کار می کنند استفاده می شود.وضعیت نگهداری چرخ ها


خانگی


چرخ های خانگی نسل جدید بر خلاف چرخ‌ های خیاطی قدیمی نیازی به نگهداری ندارند و در داخل چرخ سیستم روغن‌ دهی داخلی به صورت خودکار وجود دارد. اگر چرخ دچار اشکال و خرابی شود لوازم یدکی آن به راحتی در دسترس است و می‌توان خیلی سریع آن را تعویض یا تعمیر نمود. این حالت بیشتر برای چرخ خیاطی های برند های مطرح نیز بسیار ساده تر خواهد بود.

حتما بخوانید!!
هنگام خرید چرخ خیاطی باید به دنبال چه چیزی باشیم؟


صنعتی


میزان استفاده از چرخ های صنعتی با توجه به حجم لباس هایی که دوخته می شود زیاد است بنابراین باید مرتب بررسی شوند تا در صورت نیاز ، درون چرخ تمیز شود و روغن‌کاری هم که از اصول اولیه نگهداری چرخ است باید انجام شود تا قطعات چرخ خشک کار نکنند زیرا باعث ایجاد خرابی در قطعات شده و هزینه تعمیر و تعویض قطعات نیز بسیار بالا خواهد بود.

چرخ خیاطی صنعتیتفاوت استفاده از نخ


خانگی

دوک نخ‌ های بسیار سنگین برای چرخ‌ های خانگی مناسب نیستند. زیرا نخ‌ها به یکدیگر می پیچند و این کار باعث ایجاد دردسر بسیاری برای خیاط می‌ شود و حتی ممکن است چرخ خیاطی نیاز به تعمیر پیدا کند.


صنعتی

در چرخ های صنعتی می توان به راحتی و بدون به وجود آمدن مشکل از انواع نخ ها و دوک های سنگین با وزن های مختلف استفاده کرد و نگران خراب شدن چرخ نبود.پارچه مورد استفاده


خانگی


چرخ خیاطی خانگی موتورهای کوچکی دارند و نمی توان از هر نوع پارچه‌ ای استفاده کرد. پارچه‌‌های ضخیم را نمی‌توان با چرخ خیاطی های خانگی دوخت و بهتر است این کار با چرخ های صنعتی انجام شود وگرنه باعث صدمه به قطعات چرخ خواهد شد.


صنعتی


با چرخ های صنعتی می توان به سادگی هر نوع پارچه ای با هر ضخامتی را بسیار ظریف و تمیز دوخت.حجم کار با چرخ های مختلف


خانگی


چرخ های خیاطی خانگی به دلیل موتورهای کوچکی که دارند اگر در روز بیشتر از 5 ساعت با آنها کار کنید داغ می کنند و به مرور زمان قطعات آن دچار فرسودگی می شود و باید چرخ را سریع تعویض کنید.

حتما بخوانید!!
چرخ خیاطی دستی و خانگی


صنعتی


با چرخ خیاطی صنعتی می‌توان در روز 5 ساعت به طور مستمر حجم بسیار بالایی از لباس ها را دوخت بدون اینکه موتور چرخ داغ کند و آسیبی ببیند.

 


وزن انواع چرخ ها


خانگی

وزن بدنه چرخ های خانگی معمولا بین 15 تا 20 کیلو می باشد و چندان سنگین نیست و بیشتر از جنس آلومینیوم و پلاستیک ساخته می شوند که به آسانی قابل جا به جایی هستند .


صنعتی


بدنه و کفی چرخ ‌های صنعتی را با چدن درست می‌کنند تا از ارتعاش و صدای چرخ و لرزش آن کاسته شود.  همچنین بیشتر قطعات داخلی چرخ هم از جنس فولاد ساخته می شود به همین دلیل است که چرخ ‌خیاطی های صنعتی سنگین هستند و نمی‌توان خیلی ساده آن ها را جا به جا نمود زیرا به طور معمول وزنی بالای 40 کیلو دارند.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.