چرخ خیاطی

دینام چرخ خیاطی

دینام چرخ خیاطی

دینام خرچ خیاطی چیست؟

یکی از بخش های اصلی چرخ خیاطی دینام است که نقش آن به حرکت در آوردن موتور چرخ خیاطی است.

انواع دینام چرخ خیاطی

چرخ خیاطی دینام بزرگ: دینام بزرگ که به دینام کلاج دار هم معروفه توسط یک دیسک و صفحه حرکت رو به تسمه انتقال می ده و باعث گردش توپی و حرکت چرخ میشود.

 

دینام چرخ خیاطی

 

چرخ خیاطی دینام سرخود (سرو موتور): دینام های مگنتی کوچکی هستن که کلاج ندارن و یک سره عمل می کنن و دقت در تعیین سرعت و قابلیت استپ در موقعیت های مختلف دارن.

دینام های کلاج دار پر مصرف ترین و عمومی ترین دینام در ماشین آلات دوخت هستند که عموما از دینامهای کم دور (۱۴۲۵rpm) و یا پر دور (۲۸۵۰rpm) با قدرت خروجی ۲۰۰w و  برای یکسری ماشین های دوخت سنگین تا ۵۵۰ w استفاده میشود.

 

دینام چرخ خیاطی

 

در اینجا ما  از سه لحاظ دینام بزرگ و سرخود را مقایسه می کنیم:

از لحاظ مصرف برق: دینام بزرگ ها یک سره در حال حرکت هستن و برق زیادی مصرف می کنن، درسته که فقط وقتی پدال رو فشار بدید چرخ خیاطی کار می کنه، ولی مصرف برق بالایی داره. به دلیل وجود تسمه برای انتقال حرکت، مقدار قابل توجهی از انرژی حرکتی ما هدر می ره.دینام سرخود ها فقط وقتی پدال رو فشار بدید چرخ خیاطی کار می کنه و سرعت دینام بدون هدر رفت به چرخ انتقال پیدا کرده و انرژی هدر نمی ره.

از لحاظ امکان اضافه کردن گزینه های دیگر روی چرخ خیاطی: در دینام بزرگ هیچ کنترلی روی دینام نداریم چون با تسمه، سرعت انتقال پیدا می کنه. ولی در دینام سرخود چون هر نوع کنترلی روی دینام می تونیم داشته باشیم امکان اضافه کردن گزینه هایی مثل تنظیم موقعیت سوزن و کنترل سرعت و شمارش تعداد دوخت ها که نیاز به دینام سرخود دارن وجود داره.

حتما بخوانید!!
7 نکته ای که قبل از خرید چرخ خیاطی باید به آن ها توجه کنید

از لحاظ قیمت: چرخ خیاطی های با دینام سرخود یا سرو موتور با توجه به مزیت هایی که گفته شده از قیمت بالاتری نسبت به چرخ خیاطی های با دینام بزرگ برخوردارن.

تفاوت دینام بزرگ و سرخود (سرو موتور)

چرخ خیاطی های دینام سرخود تقریبا 5 تا 10 درصد گرون تر از دینام بزرگه، ولی به دلیل کاهش هزینه ی حمل و نقل و جلوگیری از هدر رفت مصرف برق و مزایا  فراوانی که دینام سرخود ها دارن کاملا مقرون به صرفه هستند.

در دینام سرخود یا سرو موتور زیر 2% احتمال سوختن دینام وجود داره، به دلیل اینکه یک برد الکترونیکی از نوسانات برق و ایجاد فشار اضافه به موتور جلوگیری می کنه.

تنها مشکل دینام های سرخود این است که به علت نوسانات برق در ایران، احتمال سوختن خازن و برد دینام وجود داره که برای اون هم راهکار وجود دارد.

راه های جلوگیری از سوختن دینام

در خط تولید، دستگاه های پر مصرف مثل اتو نذارید.

در مسیر ماشین های دوخت دستگاه ترانس و محافظ قرار بدید تا نوسانات رو کنترل کنید.

لازم به گفتن است که میتوانید با تغیر دادن دینام که در نهایت موجب تغییر یافتن سرعت (دور در دقیقه ) دینام میشود سرعت ماشین دوخت را افزایش و یا کاهش دهید اما توجه داشته باشید که استفاده از دینامهای با سرعت بالاتر باعث آسیب دیدن ماشین دوخت می شود.

هر چقدر قدرت خروجی دینام شما بیشتر باشد دینام قوی تر میباشد و ماشین دوخت راحت تر کار می کند البته در ماشین آلات دوخت راسته دوزی و سردوزی با ۲۰۰w مشکلی ایجاد نمیشود چون فشار زیادی بر دینام وارد نیست؛ اما برای ماشین های دوخت سنگین برای کارهای سنگینی مثل فرش حتما باید از دینامهای با قدرت بالا  ۴۰۰w تا ۵۵۰w استفاده کرد. استفاده از دینامهای ضعیف برای این ماشین آلات باعث سوختن دینام میگردد. شما میتوانید از دینامهای ۲۰۰-۲۵۰-۴۰۰-۵۵۰ w نسبت به ماشین دوخت خود استفاده نمایید.

حتما بخوانید!!
چرخ خیاطی سینگر

خرابی دینام عموما به خاطر گیرپاژ کردن دینام است که نهایتا موجب سوختن دینام میگردد که با سیم پیچی دوباره می تواند کار کند.

صدایی که دینام می دهد: دینامها کلا پر صدا هستند اما صداهای اضافی ناشی از پایین بودن کیفیت بلبرینگ و صاف نبودن دیسک و یا صاف نبودن شفت دینام است. در واقع برای قالب ریزی خیلی از دینامها دقت کافی صورت نمیگیرد. البته زمانی که لنت ترمز دینام در حال تمام شدن باشد زمانی که کلاچ گرفته و یا رها شود، دینام صدا میدهد.

دوشاخ و سیمی که برای جریان برق دینام استفاده میشود باید با قدرت خروجی دینام (W) هماهنگ باشد زیرا اگر ضعیف باشد باعث سوختن کلید، سیم و یا دوشاخ میگردد.

کفشک های کف دینام برای گرفتن سرو صدای ناشی از لرزش دینام بر زیر میز تعبیه شده اند.

برای حساسیت کلاچ دینام یک پیچ بر روی کلاچ دینام تعبیه شده است که هر چقدر این پیچ سفت تر باشد عکس العمل حرکت دینام سریع تر میشود.

پس از انتخاب دینام مناسب آن را زیر تخته ی ماشین دوخت در جای مشخص محکم کنید.

یکی از اجزا مهم دینام ذغال دینام است.ذغال دینام یک قطعه فرسایشی در چرخ خیاطی است و هنگام سرویس کامل چرخ خیاطی حتما باید چک شود.

این وسیله از یک فنر و یک قطعه ذغال در سر آن ساخته شده و یه قطعه برنجی در انتهای آن  قرار دارد. این ذغالها روی بدنه موتور قرار گرفته است و باعث نیرو بخشیدن به آن می شود اگر ذغال در جای خود نباشد  دینام شروع به کار نمی کند و یا اگر ذغال خیلی کم شده باشد سرعت دینام کم میشود و قدرت آن باعث به کار انداختن چرخ خیاطی نمی شود.

حتما بخوانید!!
تاریخچه چرخ خیاطی در ایران و جهان

دقت داشته باشید اگر زیاد کار کردن با ذغال کم یا در حال جرقه باعث سوختن دینام می شود.

ذغال دینام مانند قطعات چرخ خیاطی در سایز و کیفیت های گوناگونی در بازار موجودند.

در زمان خرید چرخ خیاطی حتما به نوع دینام به کاربرده شده در چرخ توجه کنید و متناسب با نیازتون خرید کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.