چرخ خیاطی, چرخ خیاطی خانگی

مزایا و معایب چرخ خیاطی دست دوم

چرخ خیاطی دست دوم

مزایا و معایب چرخ خیاطی دست دوم

در فرهنگ عامه به کالای ایراد دار و دارای زدگی یا خوردگی باشد به آن استوک گفته می شود.البته در بازار چرخ خیاطی ها استوک به معنی این نیست. چرخ خیاطی ژانومه استوک در واقع چرخ خیاطی تولید شده در شرکت ژاپن طی حدیدی 50 سال گذشته می باشد که این مدل ها امروزه به صورت دست دوم در بازار جهانی دیده می شود.

 

آیا چرخ خیاطی استوک به معنای خراب بودن آن است؟

پاسخ این سوال هم بله است هم خیر. نکته این است که اگر شما بدون اطلاعات فنی یک چرخ خیاطی استوک از یک فرد ناشناس و غیر فنی خرید کنید، ممکن است آن چرخ خیاطی کار نکند. ولی افرادی دراین زمینه هستند که به صورت تخصصی فعالیت میکنند و تعداد زیادی چرخ خیاطی استوک را وارد کرده و تعدادی از آن ها را اوراق کرده و از قطعات آن برای جایگزینی چرخ های دیگر استفاده می کنند تا مانن یک چرخ خیاطی نو ارائه کنند.

البته در چند سال اخیر دیگر کالای دست دوم به کشور عزیزمان ممنوع می باشد وتمام دستگاه های موجود در کشور همه قاچاق و به صورت مسافری وارد کشور می شوند.

در سال های گذشته که این قانون نبود با توجه به اعلام نیاز افراد به این چرخ خیاطی ها، این چرخ خیاطی دست دوم به کشور وارد شده و پس از آن به بهینه سازی و نوسازی به دست مصرف کنندگان می رساند.

 

چرخ خیاطی دست دوم یا استوک

در گذشته سیاست شرکت های تولید کننده این بود که محصولی را تولید کنند که یک عمر دوام داشته باشد تا برند آن ها محبوب باشد و افراد به دیگران نیز آن را معرفی کنند. بین ما ایرانی ها نیز این جمله ها بسیار شنیده می شود که “این قدیمیه، جنسش فرق داره” “اینا ژاپنیه، آخ نمیگه” و … که همه این ها برگرفته از تجربیات خوب ما نسبت به کالاهای امروزی است. اما در مقابل امروزه سیاست شرکت های تولیدی این است که کالا مدت کوتاه تری را عمر کند و یا از نطر نرم افزاری و یا ظاهر تغییراتی را ایجاد می کنند تا مشتری ناچار شود مدل های جدید را خرید کنند و در واقع از این طریق ایجاد نیاز به خرید را در افراد ایجاد می کنند.

تعدادی از افراد توصیه می کنند چرخ خیاطی دست دوم بخرید چون کیفیت چرخ خیاطی های قدیمی خوب است اما افرادی هم توصیه نمی کنند چون دلیل آن ها این است که  اگر خوب بود آن را نمی فروخت و با یک مقدار تعمیر آن را نگه می داشت اما….

حتما بخوانید!!
کاربرد استفاده از چرخ خیاطی صنعتی

 

برای تصمیم گیری بهتر ما در اینجا به مقایسه چرخ خیاطی دست دوم و نو می پردازیم:

 

 • کیفیت

در چرخ خیاطی های دست دوم اتفاقی که برای قطعات چرخ خیاطی می افتد؛ اجزا و قطعات مکانیکی در اثر کار و سایش آن ها روی هم از ضخامت یا قطر آنها کم می شود و باعث می شود صدا داخل موتور ایجاد شود و این موضوع امری طبیعی است و قطعه سازان این موضوع را تایید کرده اند. بنابراین، اگر قطعه از استاندارد خودش خارج شود دیگر کیفیت اولیه خود را ندارد.

و در چرخ خیاطی ها نو و جدید مشخص است هر قطعه اندازه خاص خود را دارد و در ساخت قطعاتت هر چه اندازه دقیق تر باشد کیفیت بالاتر است و این موضوع را سازنده این قطعات تایید کرده اند. پس قطعه نو با ساخت دقیق با کیفیت تر است.

در نتیجه از لحاظ فنی، محصول کارکرده دارای کیفیت پایین تری است چون اندازه قطعات از استاندارد خارج شده است.

اما به دلیل بعضی از تفکرات نادرست و تبلیفات اشتباه این موضوع تبدیل به باورغلط شده است. ولی با توجه به توضیحات متوجه شدیم قطعه کار کرده کیفیت پایین تری نسبت به نو دارد.

 

 • گارانتی

هنگاه خرید محصولات دست دوم یا استوک هیچ گارانتی و تعویضی در کار نیست و هیچ شرکتی از آن پشتیبانی نمی کند حتی اگر فروشنده این موضوع را به شما اعلام نکند و برعکس به شما امید بدهد در صورت خرابی از شما پشتیبانی می کند دروغی بیش نیست و اگر محصول شما خراب شود دچار مشکلات می شوید.

اکثر فروشندگان و فروشگاه ها خودشان تعمیرگاه ندارد و از تعمیر چرخ خیاطی سر در نمی آورند. نمایندگی های چرخ خیاطی ها معمولا یک تعمیرگاه مجزا دارند.

محصولات نو هم دارای گارانتی هستند و یعنی یک شرکت معتبر  بعد از فروش محصول آن را پشتیبانی می کند و اگر محصول خراب باشد برای شما تعمیر یا تعویض می کند که این کار با حمایت و پشتیبانی شرکت معتبر انجام می شود. پس گارانتی یک قوت قلب برای خریدار است که مطمئن است پول پداخت شده سوخت نمی رود.

در نتیجه مشخص است که محصول نو بخریم خیالمان بابت تعمیرات و گارانتی راحت باشد. البته باید این نکته را در نظر داشت که محصول یک شرکت معتبر باشد.

 

 • عمر مفید

هیچ قطعه ای در دنیا وجود ندارد که عمر مفید نداشته باشد اگر نظر کار شناس فنی را در این مورد بپرسید حتما به شما خواهند گفت که قطعات در اثر استهلاک فرسوده شده پس از فرسوده شدن عملکرد درست خود در مجموعه نخواهند بود.

حتما بخوانید!!
تاریخچه چرخ خیاطی در ایران و جهان

برای مثال الکتروموتور، ذغال تمام می کند و اتصال کوتاه شده و می سوزد. خازن مقاومت و آی سی در اثر گرما و تنش های گرمایی وظیفه خود را انجام نمی دهند و می سوزد. کلید های لق و شل مکمی شوند. قطعات مکانیکی ساییده شده و صدا تولید می شود و در آخر منجر به شکستن می شود. قطعات پلاستیکی ترد و شکنننده شده و با یکک حرکت یا لرزش یا ضربه کوچک می شکنند.

در نتیجه: اگر محصول کهنه و چرخ خیاطی قدیمی کارکرده بخرید آمادگی خراب شدن /ان را ددر هر لحظه داشته باشید.

 

 • تکنولوژی

فرض کنید یک چرخ خیاطی دست دوم خوب بخرید که از هر نظر مناسب است. ولی باید در نظر داشته باشید از نظر اجزا داخلی و قطعات به روز شده نیست و طراحی و ظاهر زیبایی ندارد. چون طراحان به این نتیجه رسیدند که ظاهر زیبا به شدت تاثیر دارد و از نظر روحر و روانی طرح ظاهری هم جز اصول مهم طراحی محسوب می شود که باعث برقراری ارتباط بین محصول و کاربر می گردد.

در نتیجه بعد از کیفیت محصول به ظاهر زیبای آن هم اهمیت بدهید.

 

 • بهداشت

محصولات خانگی دست دوم مانند چرخ خیاطی که از ابزار تیز و برنده استفاده می شود احتمال دارد کاربر در اثر برخورد دست با سوزن و لبه های تیز محصول، قیچی، بشکاف… و زخمی و دچار خون ریزی شود و قسمتهای که دیده نمی شود آلوده شود و اگر شخصی که از چرخ خیاطی استفاده می کرده دارای بیماری باشد چرخ را آلوده می کند. خربدار چرخ خیاطی دست دوم باید این مسئله اطمینان داشته باشد که امکان انتقال بیماری وجود ندارد.

بر همین اساس شرکت های تولید کننده معتبر چرخ خیاطی ها همیشه چرخ خیاطی های تولیده شده را با الکل و مواد شوینده ضدعفونی می کنند تا آلودگی آن را از بین ببرند

در نتیجه محصول نو آلوده به هیچ نوع ویروس و بیماری نیست. در حالیکه چرخ خیاطی دست دوم احتمال آلوده بودن را دارند.

 

 • قطعات یدکی

بیشتر شرکت های تولید کننده حتی بعد از اتمام گارانتی پشتیبانی ارائه قطعات یدکی تا چندین سال اینده را تضمین می کنند، شاید گارانتی پشتیبانی ارائه قطعات یدکی تا چندین سال آینده را تضمین می کنند، شاید گارانتی محصول شما تمام شود ولی خیالتان از بابت به دست آوردن قطعات یدگی و تعویض آنها راحت است. در خصوص محصولات دست دوم این امکان وجود ندارد و اگر یک قطعه به هر دلیلی خراب شئ حتما شما را دچار دردسر خواهد کرد.

حتما بخوانید!!
انواع چرخ خیاطی صنعتی

محصولی بخریم که بتوان قطعات یدکی آن را تامین کرد.

 

 

حال اگر در شرایظی قرار گرفته اید که مجبورید چرخ خیاطی دست دوم بخرید به نکات زیر توجه کنید:

 1. حتماً از فروشگاهای معتبر خرید کنید اگر فروشنده ادعا می کند گارانتی دارد از فروشنده بخواهید کتباً این موضوع را تضمین نماید و ثبت کند که در صورت خرابی در همین فروشگاه و با مسئولیت فروشگاه تعمیر خواهد شد.
 2. به دقت چرخ خیاطی دست دوم را مورد بررسی قرار دهید و از دستکش استفاده کنید و مراقب باشید سوزن و یا قطعات تیز به دستتان آسیب نزند و بعد از خرید با الکل همه قسمت های چرخ خیاطی را ضدعفونی کنید.
 3. اگه صدای ضربه زدن منقطع با ریتم خاص شنیدید حتماً خرابی در چرخ خیاطی هست
 4. دوخت ها را کنترل کنید و جا افتادن دوخت را بررسی نمایید.
 5. فاصله سوزن تا نوک قلاب را دقت کنید که خیلی کم و یا خیلی زیاد نباشد
 6.  قطعات ظاهری پلاستیکی را ببینید که زرد نشده باشد یا کمتر زرد شده باشد چون هرچه عمر چرخ بیشتر باشد قطعات پلاستیک سفید به زرد متمایل می شود.
 7. انواع پارچه را برای دوخت با خود ببرید: ژرسه، نازک، ضخیم و … و دوخت را تست کنید.
 8. تمام مدل های دوخت را چک کنید.
 9. جست و جو کنید که آیا قطعات یدکی آن به راحتی قابل دسترسی هست.
 10. سعی کنید مسخ صحبت های فروشنده نشوید. چون احتمال دارد شما را تحت تاثیر قرار داده و با بزرگ نمایی بخواهد محصولش را به شما بفروشد. چون فروش چرخ خیاطی های استوک سود بیشتری برای فروشنده دارند.
 11. اگر در دوخت و دوز تخصص ندارید با متخصص این کار به خرید بروید. چرخ خیاطی های قدیمی کاربرد سختی دارند سعی کنید چرخ خیاطی ای انتخاب کنید که کاربری آن آسان باشد.
 12. دقت كنيد زنگ زدگي در داخل چرخ نباشد و يا اثري از ساييدگي ديده نشود .

 

نتیجه

اگر در حال یادگیری چرخ خیاطی هستید و یا نیاز به یک چزخ خیاطی محکم برای کار خیاطی در منزل یا مزون دارید چرخ خیاطی دست دوم گزینه مناسب تری است و پس از آن پیشرفت و افزایش تعداد سفارش، چرخ خیاطی صنعتی گزینه شما باید باشد. اگر می خواهید هزینه کمتری بکنید و یا اینکه کار خاصی با چرخ خیاطی ندارید و برای جهیزیه و مصارف خانگی می خواهید چرخ های نو گزینه بهتری هستند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.