اتو بخار, اتو بخار سیلتر

نحوه اتو کردن لباس ها

نحوه اتو کردن لباس

اتو کردن لباس یکی از زمان برترین کارهایی است.و انجام دادن آن برای بسیاری از افراد دشوار است. ما در این قسمت قصد داریم نحوه اتو کردن لباس با اتو بخار سیلتر را بگوییم . تا بتوانید با نکات گفته شده کار اتو کردن لباسهایتان را با کیفیت بهتر و در زمان کمتری انجام دهید. همچنین برای آشنایی بیشتر با انواع لوازم برای خیاطی و انواع اتو میتوانید به سایت  نخریس مراجعه نمایید.

قبل از اتو چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  • تنظیم کردن دما اتو

قبل از اینکه اتو را روشن کنید. دما اتو را تنظیم کنید و بر روی کمترین درجه قرار دهید . اتو کردن را از لباس هایی که به کمترین دما نیاز دارند انجام دهید و برای هر جنس پارچه دمای مطلوب آن را تنظیم کنید .

  • استفاده از پارچه مرطوب و پنبه ای

هنگام اتو کردن برخی از لباس ها نیاز است روی آنها از پاچه ای پهن کنید تا مانع حرارت مستقیم شود و اتو بخار به لباستان آسیب نزند .

نحوه اتو کردن پارچه های فیبر طبیعی

همانطور که گفته شد از مهمترین نکاتی که در هنگام اتو کردن توجه به نوع پارچه لباس ها است. در اکثر لباس ها در هنگام خرید نحوه اتو کردن لباس بر روی آن نوشته میشود. ما در این قسمت به شما آموزش میدهیم با هر نوع پارچه چگونه باید با اتو بخار سیلتر لباس هایتان را اتو کنید . اگر در حال اتو کردن یک لباس هستید اما جنس آن را نمی دانید ، بهتر است که دمای آن را در پایین ترین حد ممکن بگذارید .اگر جنس لباس شما ترکیبی است ، باز هم از پایین ترین دما استفاده کنید .

اتو کردن لباس های کتان

این لباس ها را می توانید با دمای بالا و رطوبت اتو کنید و اگر پارچه شما خشک است، با اسپری آب کمی آن را مرطوب کنید و از دکمه رطوبت اتو نیز استفاده کنید و اتو را در حالت بخار نیز قرار دهید.

نحوه اتو کردن لباس های ابریشمی و پشمی 

از تنظیمات متوسط گرما و خشک اتو استفاده کنید و اتو را حالت پرسی انجام دهید و روی لباس نکشید .

اتوهای پرسی بهترین اتو برای لباس های پشمی هستند و اتو باید در حالت بخار و گرمای آن نیز متوسط باشد .

نحوه اتو کردن لباس با جنس های حساس

پنبه

نحوه اتو کردن لباس ها از جنس پنبه اینگونه است که ، اتو را در دمای بسیار بالا قرار داده و هنگامی که پارچه را در حالتی که مقداری نمناک است اتو کنید. برای بهتر شدن اتوی لباس از بخار یا اسپری آب اتو استفاده کنید .

حتما بخوانید!!
تعمیر اتو سیلتر

کشمیر

کشمیر یا همان پارچه های پشمی لطیف بهتر است اتو نشوند و برای جلوگیری از خراب شدن لباس بهتر است آنها را به خشکشویی بسپارید.

تور

پارچه توری را هنگامی که خشک است با حرارت پایین و با استفاده از پارچه محافظ اتو کنید و برای بهتر اتو شدن این پارچه ها از اسپری آب یا بخار اتو استفاده نکنید.

 

نحوه اتو کردن لباس

 

نحوه اتو کردن پارچه های فیبر مصنوعی

چگونگی اتو کردن استات  

از دمای پایین اتوی خشک بدون بخار استفاده کنید .

چگونگی اتو کردن آکریلیک

اتو را با گرمای کم در حالت خشک قرار دهید و از بخار اتو استفاده نکنید .و در صورت لزوم می توانید از اسپری نیز استفاده کنید .بهترین روش و نحوه اتو کردن پارچه های اکریلیک زمانی است که لباس کاملاً خشک است . فراموش نکنید که این جنس لباس ها را باید از داخل و با حرارت ملایم اتو کنید و استفاده از بخار برای این دسته از لباس ها به هیچ وجه توصیه نمی شود اما اسپری آب بلامانع است .

نحوه  اتو کردن نایلون

از گرمای کم و اتو خشک بدون بخار استفاده کنید و در صورت لزوم اسپری بزنید . همانطور که می دانید این جنس لباس ها حساسیت بالاتری نسبت به لباس های دیگر دارند .پس باید آنها را در حرارت پایین اتو کنید و برای صاف شدن آنها هرگز از بخار استفاده نکنید و در صورت لزوم استفاده از اسپری آب کافیست.

نحوه  اتو کردن پلی استر

اتوی این لباس ها را زمانی انجام دهید که هنوز مرطوب هستند و اگر لباس ها خشک شده بودند ، آن ها را با اسپری قبل از اتو مرطوب کنید و از گرمای کم یا متوسط و رطوبت خود اتو نیز استفاده کنید .

 

نکاتی برای نگه داری بهتر پارچه ها

ترمه

جنس پارچه ترمه از پشم بز است که کمی از پشم گوسفند لطیف تر است. و به همین دلیل به مراقبت بالایی نیاز دارد. این لباس ها را بعد از شستن نباید مچاله یا حتی تا کنید و آن ها را کاملا باز کنید و روی یک سطح صاف قرار دهید تا خشک شوند ، این کار باعث می شود که به هیچ اتویی نیاز نداشته باشند. اما اگر هنوز هم بعد از خشک شدن آثار چروک و یا خط و خطوط روی لباس بود ، می توانید این پارچه را از داخل اتو کنید و اتو بخار سیلتر را روی حالت بخار و کمترین درجه دما قرار دهید .و اگر لکه ای روی لباس هست ، هرگز آن را اتو نکنید زیرا باعث دائمی شدن لکه ها می شود و بعد از اتو اجازه تا کردن و یا آویزان کردن لباس را دارید .

حتما بخوانید!!
تشخیص اتو بخار سیلتر اصل با تقلبی

مخمل کبریتی

نحوه اتو کردن لباس با جنس مخمل کبریتی به این گونه است که قبل از اتو کردن باید با دست های خود سطح لباس را صاف کنید و از تنظیمات با کمترین دما و در حالت بخار این کار را انجام دهید ، سعی کنید که پرسی اتو کنید و از کشیدن آن روی لباس خودداری کنید. و بعد از اتو کردن دوباره با دست آن را صاف کنید و سریعا آویزان کنید.

 پارچه کتان زبر

این نوع پارچه ها سفت هستند و بنابراین باید از بالا ترین درجه بخار و دما برای آن ها استفاده کنید . شلوارهای جین را نیز دقیقا باید در همین حالت اتو کنید و برای صاف تر شدن لباس و شق و رق ایستادن آن می توانید از نشاسته نیز استفاده کنید و مراقب باشید که لباس های جین را حتما خشک کرده و بعد آویزان کنید .

لباس های قلاب دوزی و یا توری

را نیز از پشت و یا داخل لباس اتو کنید .و برای مراقبت بیشتر می توانید یک حوله روی این لباس ها قرار دهید و بعد اتو را روی حوله انجام دهید .

اگر لباس های توری را صاف نگه دارید، کمتر به اتو کردن آن ها نیاز پیدا خواهید کرد. و نشاسته نیز برای لباس های توری کمک کننده است .

ابریشم مصنوعی

این نوع ابریشم دارای سلول ها و یا حفره هایی است و این لباس ها بسیار آسیب پذیر هستند و اگر دقت کافی را هنگام اتو کردن به خرج ندهید ، به آن ها آسیب وارد می کنید و اتو را باید در پایین ترین دما و از داخل لباس انجام دهید و از بخار استفاده نکنید زیرا رطوبت به این نوع پارچه آسیب وارد خواهد کرد .

حتما بخوانید!!
کامل ترین راهنمای خرید بهترین اتو بخار

مخمل

مخمل ها معمولا فیبر استات، نایلون و یا ابریشم مصنوعی دارند و آن ها گاهی اوقات نخی نیز هستند و در واقع جنس مخمل را اصلا نباید اتو زد اما اگر مجبور به انجام این کار بودید ، آن را روی حالت بخار قرار دهید تا هنگام آویزان کردن لباس در کمد ، تر و تازه تر باشد و اتو را بیش از حد به لباس نچسبانید و به اصطلاح سبک اتو کنید .

پارچه لزج یا چسبناک

این جنس از پارچه ها از جنس کتان و یا پلی استر هستند و این پارچه ها لطیف هستند و کیفت بالایی دارند و باید در حالت مرطوب ، آن ها را اتو کنید و اگر این پارچه ها کاملا خشک بودند ، از اسپری آب قبل از اتو استفاده کنید و مراقب باشید که بیش از حد آن ها را اتو نکنید .

ترفندی برای کاهش زمان اتو کردن

برای اتو کردن راحت تر لباس ها میتوانید از یک تکه فویل در زیر پارچه میز استفاده کنید . تا با گرم فویل هر دو طرف لباس اتو شود و در وقتتان صرفه جویی کنید. همچنین اگر لباس شما چروک شده و به اتو دسترسی ندارید .لباس را در حمام به چوب رخت آویزان کنید و دوش شیر آب گرم را باز نمایید تا بخار آب به درون پارچه نفوذ کند و چین و چروک آن باز شود.

 

سایر نکات برای نحوه اتو کردن لباس

  • اگر می خواهید که اتو بخار را به تنظیمات اولیه خود برگردانید :اجازه دهید که پنج دقیقه از خاموش کردن اتوبخار بگذرد تا خنک شود و دما را مستقیم پایین نیاورید.
  • اگر اتو بخار شما فقط یک دکمه در تنظیمات دارد، به این معناست که برای همه جنس های پارچه خود بخود تنظیمات لازم را به کار می گیرد و بنابراین نمی توان اقدامی برای بهبود عملکرد این اتو ها با تنظیمات انجام داد .
  • اگر در تعطیلات هستید و شرایط اتو کردن لباس ها را ندارید ، می توانید لباس ها را در حمام بخار آویزان کنید که در این شرایط لباس های شما در این حالت نیاز به اتو ندارند و فقط کمی سایه زیگزاگی روی آن ها می افتد .

 

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.