سرکیسه دوز

منظور از سرکیسه دوزی چیست؟

سرکیسه دوز

بستن سر انواع کیسه ها یا گونی ها که این کار را سرکیسه دوزی می گویند که به کمک چرخ یا دستگاه سرکیسه دوزی انجام می شود.

دستگاه دوخت گونی یا سرکیسه دوز، ماشین یا چرخی است که برای دوختن یا کوک زدن انواع پارچه و گونی توسط نخ استفاده می‌شود. در سر کیسه دوزی با کمک نخ های مخصوص سر کیسه که چند لایه و مناسب این کار می باشند، به صورت دستی و یا با استفاده از دستگاه های سرکیسه دوزی به بستن سر کیسه هایی مانند کیسه های برنج، آرد، سیمان می پردازند. سر کیسه دوزی با روش های مختلفی انجام می گیرد.

چرخ گونی دوز دارای سوزنی با یک سوراخ که در انتهای سوزن قرار دارد، است. وقتی سوزن به بالا و پایین حرکت می کند، یک حلقه رشته نخی را از طریق لایه های پارچه ای به انتهای رشته دیگر نخ که به بوبینی که در کف دستگاه  واقع شده است، فشار داده و متصل می کند. امکان تعویض سوزن انواع چرخ سرکیسه دوز وجود دارد که می توان ضخامت متفاوت مربوط به کلفتی و نازکی دوخت را با استفاده از ضخامت مختلف سوزن ها تغییر داد.

در موقع خرید دستگاه گونی دوز باید توجه کنید که بهترین گزینه را برای ماشین خود انتخاب نمایید. جنس موادی که دستگاه دوخت گونی از آن ساخت شده، کیفیت دستگاه دوخت نخی را تعیین می‌کند، در موقع خرید، دقت کنید که اگر دستگاه دوخت گونی از جنس فولاد باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است.

در ادامه به انواع روش های سرکیسه دوزی انواع نخ های سرکیسه دوزی و ویژگی دستگاه های سرکیسه دوز اشاره ای شده است.

روش های استفاده از سرکیسه دوز

برای سرکیسه دوزی از روش های مختلفی وجود دارد که می توان از آن ها ستفاده کرد، روش دستی و صنعتی نمونه ای از روش هایی هستند که برای سرکیسه دوزی از آن ها استفاده می کنند.

سرکیسه دوزی به روش دستی :

 در سرکیسه دوزی به روش دستی با‌ کمک دست و با استفاده از نخ های مخصوص سرکیسه دوزی و سوزن، سر کیسه ها را می دوزند.

از روش سرکیسه دوزی دستی برای بستن کیسه هایی استفاده می شود که قرار است زود استفاده شود و نیاز به بسته بندی محکم نیست.

حتی اگر کسی مهارت کافی در سرکیسه دوزی را نداشته باشد با کمک نخ گونی دوزی و سوزن می تواند سر کیسه را بدوزد. این کار به راحتی در منزل نیز انجام می شود و نیاز به دستگاه و یا ابزار خاصی نیست.

درروش سرکیسه دوزی دستی، سرکیسه ها محکم دوخته نمی شوند و مقاومت آن ها نسبت به دوخت سرکیسه با کمک دستگاه ها کمتر است.

سرکیسه دوزی با استفاده از دستگاه های صنعتی چرخ سرکیسه دوز (چرخ سرکیسه دوزی) :

روش دیگر سر کیسه دوزی استفاده از دستگاه های صنعتی چرخ سرکیسه دوزی است. دستگاه های چرخ سرکیسه دوزی دارای انواع مختلفی هستند که نخ های مخصوص به خودشان را دارند.

بعضی از دستگاه های چرخ سر کیسه دوز به صورت دستی هستند و در بعضی دیگر نیاز به استفاده از دست در هنگام کار با آن ها نیست.

در روش دوخت به کمک دستگاه های دوخت، سرکیسه ها‌‌‌ با سرعت بیشتری دوخته می شوند و کارها زودتر انجام پیش می رود. اگر از دستگاه چرخ سرکیسه دوز برای دوخت سرکیسه ها استفاده شود، مقاومت آن ها بیشتر و به راحتی باز و پاره نمی شوند. در کارخانه از روش دوخت صنعتی که با کمک دستگاه سرکیسه دوز انجام می گیرد،  استفاده می شود.

از دستگاه چرخ سرکیسه برای بسته بندی انواع محصولات کشاورزی، برنج، گندم، آرد و یا حبوباتی مانند: لوبیا، عدس و یا مصالح ساختمانی استفاده می شود.

حتما بخوانید!!
تأثیر کرونا بر بازار مصرف نخ سرکیسه دوزی

نحوه کار چرخ دوخت گونی یا سرکیسه دوز

دستگاه دوخت گونی یا دستگاه سرکیسه دوز ماشینی است که در گروه دستگاه های بسته بندی برای دوختن سر کیسه های مختلف با نخ استفاده می ‌شود.

این دستگاه با نام های دیگری نیز مانند چرخ گونی دوز، دستگاه گونی دوز، دستگاه دوخت درب گونی، دستگاه دوخت سر گونی هم شناخته می شود.

کیسه ها می‌ تواند از جنس های مختلف پارچه ای، گونی، کنفی، گونی پلاستیک و گونی پلاستیکی لمینت شده هم باشند. 

از این گونی ‌ها برای پر کردن و حمل موادی مانند برنج، گندم و خوار و بارهای دیگر، شکر، قهوه، نمک یا گچ و سیمان و یا انواع مواد شیمیایی و پریفورم ها استفاده می شود.

با دستگاه دوخت گونی یا سرکیسه دوز اشکال مختلف دوخت ها را می توان انجام داد که شامل انواع دوخت ضربدری، دوخت یکطرفه، دوخت دو طرفه و دوخت مهر و مومی می باشد.

در اکثر اوقات، همه این دوخت ها را می توان با یک دستگاه انجام داد.

یکی از مزیت های دستگاه دوخت گونی این است که از گرما استفاده نمی کند و به محصول داخل کیسه آسیب نمی رساند. از دستگاه دوخت نخی گونی می توان در خط تولیدهای مختلف نیز استفاده کرد.

 

ابعاد دستگاه سرکیسه دوز 

ابعاد دستگاه سر کیسه دوز ویا دوخت گونی با توجه به انواع آن متفاوت است، برای مثال دستگاه سر کیسه دوز دستی بسیار کوچک و دستی است که به سادگی قابل حمل است و همچنین نحوه کار با آن آسان می باشد . اما بعضی از مدل ها به صورت ثابت طراحی شده اند و مناسب برای استفاده در خط تولیدها می باشد.

 

نخ های مناسب استفاده در چرخ های سرکیسه دوزی

نخ ها مورد استفاده در چرخ های سرکیسه دوزی از جنس های مختلفی ساخته می شوند که دارای لایه های مختلفی است و هرچه میزان لایه های نخ ها بیشتر باشد، دارای استحکام بیشتری هستند.

برای ساخت نخ گونی دوزی و یا سرکیسه دوزی از پلی استر، پلی استر پنبه، پنبه و یا پروپیلن استفاده میکنند.

استفاده از نخ هایی که با پلی استر و یا پلی استر پنبه که از چندین لایه ساخته شده اند، بهترین و ضخیم ترین نخ ها برای استفاده در چرخ های سر کیسه دوزی هستند زیرا از مقاومت بالایی برای دوخت برخوردار هستند.

بنابراین برای دوخت کیسه هایی که سنگین وزن هستند، استفاده از نخ های پلی استر گزینه بسیار خوبی است و می تواند در برابر وزن سنگین مقاومت به خوبی مقاومت کند.

انواع دستگاه سرکیسه دوز

دستگاه گونی دوزی یا سرکیسه دوز دارای برند های مختلف در اندازه های متفاوت است.

شما می توانید برای مقایسه و خرید انواع سر کیسه دوز دستی و صنعتی به بخش فروشگاه سایت وارد شوید.

دستگاه دوخت گونی قابل حمل یا دستگاه دوخت گونی دستی

 این گونه دستگاه ها دارای ابعادی هستند که قابل حمل هستند و می توانند دوخت سرکیسه ها را به صورت زنجیری و تک نخ نیز انجام ‌دهند و این باعث می شود که مصرف کننده به راحتی بتواند سر کیسه ها را باز کند.

برای دوخت سر کیسه هایی از جنس گونی، کنف و کاغذ کتان؛ چرخ سر کیسه دوز قابل حمل مناسب است. سرعت این ماشین ها از 1700 دور در دقیقه تا 1900 دور در دقیقه است.
برای استفاده از دستگاه دوخت گونی دستی حتما به یک اپراتور نیاز است. این دستگاه بسته بندی در دو نوع سرکیسه دور شارژی و سر کیسه دوز برقی در بازار موجود است.

چرخ گونی دوز ثابت همراه با پایه، ستون و نوار نقاله

 دستگاه دوخت گونی ثابت بوده و برای دوخت انواع کیسه های گونی از جنس پلاستیک، پروپلین، کاغذ، که برای حمل محصولاتی مانند آرد، برنج، گندم، انواع حبوبات، شکر یا قهوه، پریفرم بطری های آب معدنی، و یا مواد شیمیایی و مواد دیگر می باشد، استفاده می شود.

حتما بخوانید!!
سرکیسه دوز دستی

دستگاه دوخت گونی اتوماتیک

دستگاه دوخت گونی اتوماتیک برای کارخانه‌ های بزرگ و خط تولیدهای صنعتی کاربرد دارد و بیشتر این تولیدی ‌های بزرگ به دلیل ظرفیت تولید بالا و کمبود زمان از انواع دستگاه دوخت گونی اتوماتیک استفاده می‌کنند که راندمان بالای کار خود را حفظ کنند.

سرکیسه دوز بزرگ

برای دوخت سر گونی دوزی کیسه های بزرگ می توان از ماشین یا چرخ های دوخت کیسه های بزرگ که به آن ها جامبو بگ و یا بیگ بگ هم گفته می شود، استفاده کرد.

چرخ های دوخت کیسه های یک تنی از نوع چرخ های دوکاره و همراه با پایه بلندکن اتوماتیک و قطع کن نخ است.

چرخ های سر کیسه دوز دوکاره به صورت ساده و اتوماتیک و تمام اتوماتیک موجود هستند.

چرخ های دوخت کیسه های بزرگ در دو نوع راسته دوز جامبو بگ و زیگزاگ دوز جامبو بگ وجود دارد.

علاوه بر چرخ های مخصوص سردوزی کیسه های بزرگ، چرخ های مخصوص دوخت دسته کیسه های جامبو بگ برای اتصال به بدنه کیسه وجود دارد. این چرخ ها به دو صورت راسته دوزی و زیگزاگ دوزی، دوخت دسته به بدنه را برای کلفتی یک سانتی متر انجام می دهند.

دستگاه سرکیسه دوز صنعتی:

یکی دیگر از انواع دستگاه های سرکیسه دوز ، دستگاه سرکیسه دوز صنعتی است که در این قسمت به توضیح آن خواهیم پرداخت .کار با این دستگاه آسان و کار آمد است و بسته بندی و دوخت گونی به راحتی انجام میشود که از ویژگی های این دستگاه است.

در فرآیند دوخت گونی و کیسه  این دستگاه به صورت خودکار انجام میشود . که در ادامه با نحوه عملیات دوخت بیشتر آشنا میشویم:

در کارخانه یا تولیدی‌های بزرگ مواد غذایی مثل کود، برنج، خوراک دام و طیور و سایر کارخانه‌های مرتبط، این دستگاه با پلمپ کردن سرکیسه‌ها از ورود خاک و گردوغبار ، ذرات خارجی و رطوبت به‌سرعت و به‌طور جدی جلوگیری می‌کند.

همچنین امکان دوخت در این دستگاه ها به این صورت است که فرآیند دوخت را میتواند به صورت تکی ، دوتایی، چهار تایی و زنجیره ای انجام بدهد و نکته ی دیگری که در این دستگاه وجود دارد این است  می‌توان عرض دوخت را به‌صورت خودکار در دستگاه دوخت صنعتی تنظیم کرد.

هنگام شروع کار، فرآیند دوخت به‌صورت خودکار آغاز می‌شود. پس از پایان کار، سیستم دوخت گونی به‌صورت اتوماتیک متوقف می‌شود و نخ اضافه نیز جدا می‌شود.

این نوع از دستگاه سرکیسه دوز صنعتی می‌تواند دوخت انواع کیسه پلاستیکی، گونی و کیسه‌های پارچه‌ای را به‌راحتی انجام دهد.

کاربرد و موارد استفاده از سرکیسه دوز

  • کارخانه های ساخت مصالح ساختمانی

یکی از مواردی که در آن از سر کیسه دوزی استفاده میکنند، کارخانه هایی که به ساخت مصالح ساختمانی می پردازند.

در واقع از سر کیسه دوزی زمانی استفاده می شود که محصولی که درکیسه ها ریخته شده، حالت پودری داشته باشد و امکان ریختن آن از کیسه و پخش شدن آن وجود داشته باشد.

پودرسنگ و گچ و سیمان و… از جمله مصالح ساختمانی هستند که برای بستن بندی و بستن سر کیسه هایشان از سر کیسه دوزی استفاده می کنند.

  • کارخانه های تولید آرد و سبوس

در کارخانه هایی که به تولید آرد و سبوس می پردازند، سر کیسه دوزی یکی از مراحلی است که برای بسته بندی آرد و سبوس باید انجام شود زیرا به دلیل داشتن خاصیت پودری و نرمی که دارند به راحتی می توانند از کیسه ها خارج شوند. بنابراین محکم بستن کیسه های آرد و سبوس از جمله کارهایی است که در کارخانه های تولید آرد باید انجام بگیرد.

این کار به کمک دستگاه های سر کیسه دوزی یا دستی به همراه نخ های محکم و چندلایه انجام می شود.

حتما بخوانید!!
کار کرد دستگاه دوخت گونی چگونه است؟
  • کارخانه های تولید غذای طیور و دام ها

در کارخانه هایی که به تولید غذاهای طیور و دام ها می پردازند از دستگاه های سر کیسه دوز استفاده می شود زیرا معمولا، غذاهایی که برای پرندگان تولید می شود حالت دانه ای و نرم دارند و کوچک هستند و نیاز به بسته بندی محکم دارند که از کیسه خارج نشوند.

در این کارخانه ها پس از تولید مواد مخصوص طیور، آن ها را در اندازه های بزرگ و کوچک بسته بندی می کنند و با کمک دستگاه سر کیسه ها را محکم می دوزند.

  • شالیزارها

در شالیزارها پس از جمع آوری گندم ها، آن ها را در کیسه های مخصوص گندم میریزند و به صورت دستی، سر این کیسه ها را می دوزند، بعد از اینکه گندم ها را به شالکوبی ها و محیط هایی که گندم را به برنج تبدیل میکند، فرستادند؛ در آن جا پس از تبدیل به برنج، در کیسه هایی که مخصوص برنج است بسته بندی می کنند و سپس با استفاده از نخ های چند لایه، با کمک دستگاه ها و یا دستی، سرکیسه ها را می دوزند و سپس آن را محکم می کنند.

همچنین برای بسته بندی انواع کودهای دامی و شیمیایی که مخصوص کشاورزی و گل ها است از دستگاه های سرکیسه دوز استفاده می کنند و با استفاده از آن سر کیسه های کودها و انواع مختلف سم را می دوزند.

 

 و در آخر نکاتی که برای نگهداری از دستگاه سرکیسه دوز لازم است گفته میشود که با رعایت این نکات تا حد امکان از خرابی دستگاه جلوگیری میشود:

در هنگام دوخت کیسه هایی که گرد و غبار کارشان بیش از حد معمول است (آرد،کود و مواد معدنی و مصالح ساختمانی باید قبل از شروع هر شیفت کاری دستگاه را به طریقی روی زیمن قرار داده که دینام و کف آنتن (جای دوک) تکیه گاه به زمین بوده و با استفاده از روغن حاوی روغن نمره 10 داخل سوراخی که روی صفحه دوخت این دستگاه تعبیع شده 5 قطره روغن چکانده شود .

نکات روغن کاری

چون این دستگاه ها مانند خودرو نیست که روغن داخل دستگاه چرخش داشته باشد از این رو هر چه روغن به این دستگاه زده باشید همه جذب نمدهای تعبیه در قطعات شده ویا به علت اشباع روغن در نمد، از نمد پس زده می شود.

برای قبول سفارش خاص حداقل باید ۷۰% مبلغ سفارش را ابتدا پرداخت نمایید و زمان تحول نخ سرکیسه دوزی بعد از ارائه نمونه کار مشخص می شود و بستگی به نوع و مقدار سفارش حداقل یک هفته کاری می باشد.

معمولا بصورت تکی ویا چندتایی بسته می شود بصورتی که نخ های سرکیسه دوزی۲۰۰گرمی را ۵تایی بسته می کنیم.

دستگاه دوخت گونی دستی : پر کاربرد ترین دستگاه دوخت گونی است که با کمک اپراتور کار می‌کند و در دو نوع سرکیسه دوز شارژی و سرکیسه دوز برقی موجود است.
دستگاه دوخت گونی اتوماتیک: این دستگاه گونی دوز روی خط تولیدها صنعتی قابل نصب است.

با کیفیت ترین دستگاه‌های گونی دوز چینی، تایوانی و هندی است.

۸۰عدد دوک ۲۰۰گرمی سرکیسه دوزی در هر کارتن هست
۱۲۰عدد دوک ۱۲۰گرمی سرکیسه دوزی در هر کارتن هست
۱۵۴عدد دوک ۸۰گرمی سرکیسه دوزی در هر کارتن هست
کارتن ها تحمل حمل حداکثر۲۵کیلو نخ را دارد.

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.